Kā aprēķināt PVN?

PVN jeb pievienotās vērtības nodoklis Latvijā tiek piemērots gandrīz vai visām precēm un pakalpojumiem. Aplūkojiet čeku, ko saņemat veikalā. Redzēsiet, ka pārtikai un mājsaimniecības precēm PVN ir 21%. Arī ēdot kafejnīcā vai maksājot par sporta zāles apmeklējumu PVN ir 21%. Noteiktām precēm vai preču grupām PVN var būt samazināts (medikamenti, apkure, grāmatas, preses izdevumi).

Lai aprēķinātu PVN ir jāspēj rēķināt procenti. To varat darīt galvā, uz papīra vai kalkulatorā.

PVN aprēķina piemēri

  1. Preces cena 100 EUR. PVN likme 21%. Kopējo cenu aprēķina pie 100 EUR pieskaitot 21 EUR (21%). Gala cena – 121 EUR.
  2. Gala cena (ar PVN) ir 150 EUR. Aprēķiniet PVN apmēru. Summa bez PVN ir 123,97 EUR, PVN ir 26,03 EUR. Var šķist nepareizi, taču pārbaudiet paši. Pieskaitiet pie 123,97 klāt 21% un iegūsiet 150.

Vairumā gadījumu PVN vienmēr tiks aprēķināts automātiski un būs redzams čekā, rēķinā vai pavadzīmē. Situācijās, kad tas nenotiek, iesakam izmantot PVN kalkulatoru šeit vai šeit. Pārbaudot abus rīkus ieguvām identiskus rezultātus, kas ir apliecinājums, ka rezultāts ir pareizs.

Kāda ir samazinātā PVN likme?

Samazinātā PVN likme Latvijā ir noteikta 5% un 12% apmērā. Ministru kabinets regulāri maina produktus un pakalpojumus uz kuriem attiecas samazinātā PVN likme. Aktuālo informāciju varat pārbaudīt PVN likumā.

1 thought on “Kā aprēķināt PVN?”

Leave a Comment